W związku z tym, że tematyka powstania spółki akcyjnej cieszy się u Was dużą popularnością, to kontynuuję temat.
Dzisiaj doprecyzuję kwestię pokrycia wkładów w spółce akcyjnej, bo o tę kwestię często pytacie.
W przypadku spółki akcyjnej w odróżnieniu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością istnieją odstępstwa od obowiązku pokrycia w całości kapitału zakładowego spółki przed jej zarejestrowaniem.
Wyjątki od zasady pełnego pokrycia kapitału zakładowego, które jednocześnie zakreślają granicę tych odstępstw są następujące:
- akcje obejmowane w zamian za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki;
- akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem spółki co najmniej w 1/4 ich wartości nominalnej;
- gdy akcje obejmowane są wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w 1/4 jego wysokości;
- gdy akcje obejmowane są po cenie wyższej od wartości nominalnej (agio), nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki.
Wysokość opłaconego kapitału determinuje również jakie akcje mogą być wydawane w spółce do momentu pełnego pokrycia kapitału zakładowego. Dokumenty akcji na okaziciela nie mogą być bowiem wydawane przed pełną wpłatą, a zamiast nich wydawane są świadectwa tymczasowe, na których, tak jak w przypadku akcji imiennych zamieszczana powinna być informacja o każdorazowej wpłacie.
W razie takiego sukcesywnego wnoszenia wpłat na akcje konieczne są również odpowiednie zapisy w statucie określające terminy i wysokość wpłat na akcje. Decyzję w tym zakresie podjąć może również walne zgromadzenie poprzez podjęcie uchwały. Walne zgromadzenie może również upoważnić zarząd do określenia terminów wpłat na akcje. Ja rekomenduję jednak zamieszczenie takich zapisów już w statucie, często bowiem zdarza się, że uchwała taka z różnych przyczyn nie może być podjęta (np. wymagana większość), co powoduje zagrożenie że wpłaty nie zostaną dokonane w wymaganym terminie.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy w poniższym zdaniu chodziło o wyłącznie wkłady pieniężne?
„■gdy akcje obejmowane są wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w 1/4 jego wysokości”
Dzień dobry Pani Ewo,
o wkładach pieniężnych mowa była w zdaniu wcześniejszym.
Natomiast jeżeli akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w jednej czwartej jego wysokości, określonej w art. 308 § 1.
Pozdrawiam !