Zgłoszenie spółki akcyjnej do rejestru

Monika Sawarska    13 listopada 2013    2 komentarze

Przygotowując wpis dotyczący powstawania spółki akcyjnej, przypomniała mi się wątpliwość, która kilka razy pojawiła się w mojej praktyce przy okazji rejestracji spółek kapitałowych.

Zarówno bowiem w przypadku spółki akcyjnej, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy wyraźnie wymagają, aby wniosek o wpis spółki do rejestru podpisali wszyscy członkowie zarządu.

Na początkowym etapie obowiązywania Kodeksu spółek handlowych pojawiało się zatem pytanie, a przynajmniej ja i moi znajomi prawnicy zadawaliśmy sobie takie pytanie, czy zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego w ogóle można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika – adwokata, czy radcy prawnego, czy też zawsze ten pierwszy wniosek wymaga osobistego podpisania przez członków zarządu.

Obecnie nie ma wątpliwości, że pełnomocnik wniosek taki może podpisać, jeśli natomiast chodzi o samo podpisanie pełnomocnictwa, to również sądy przyjmują, iż pełnomocnictwo do złożenia takiego wniosku powinno być udzielone już zgodnie z zasadami reprezentacji wynikającymi z przepisów oraz określonych w statucie danej spółki.

Zastanawia mnie tutaj natomiast możliwość udzielenia pełnomocnictwa jednemu członkowi zarządu do podpisania takiego wniosku, przez pozostałych członków zarządu. To byłoby przydatne w sytuacjach, kiedy część członków zarządu jest obcokrajowcami i przyjeżdża do Polski w zasadzie tylko na moment. Nie zawsze w tym czasie da się już przygotować sam wniosek do sądu rejestrowego. Moim zdaniem taka konstrukcja jest możliwa, chociaż szczerze powiedziawszy, sama tego jeszcze nie próbowałam. To jednak temat związany w ogóle z dopuszczalnością udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu i do tematu tego na pewno powrócę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin Bartyński listopad 20, 2013 o 23:58

Niektóre sądy, np. sąd w Katowicach, stoją na stanowisku, że pełnomocnictwo procesowe do rejestracji spółki z o. o. musi być udzielone przez wszystkich członków zarządu (nie jest wystarczające podpisanie pełnomocnictwa zgodnie z zasadami reprezentacji).

Odpowiedz

Monika listopad 23, 2013 o 11:44

Tak, ma Pan rację, wiem, że takiej wykładni dokonuje nasz sąd rejestrowy, dlatego zawsze kiedy jest taka możliwość to osobiście staram się uzyskać podpisy pod pełnomocnictwem od wszystkich członków zarządu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: