Kto powołuje radę nadzorczą w spółce akcyjnej ?

Monika Sawarska    13 maja 2014    3 komentarze

W przeważającej liczbie przypadków czyni to walne zgromadzenie, chociaż tak naprawdę szczegółowo określa to statut, który w tym zakresie może mieć inne postanowienia. W tym statut może zawierać postanowienia o różnym trybie powołania poszczególnych członków rady.

W praktyce najczęściej spotykałam się z postanowieniami statutu, które przyznawały określonym osobom, jako uprawnionym osobiście, prawo do powołania członka rady nadzorczej, co istotne, nie musiał to być nawet akcjonariusz tej spółki. Statut takie uprawnienie może kształtować różnie, przyznać je może np. spółce matce, oznaczonej osobie, czy akcjonariuszowi mającemu znaczny, określony pakiet akcji. W zasadzie nie ma zakazu, który uniemożliwiałby wybór całej rady nadzorczej przez osoby inne aniżeli akcjonariusze, aczkolwiek według mnie wypaczałoby to trochę istotę rady nadzorczej, która przecież ma dbać o interesy akcjonariuszy.

Jeśliby jednak już taki zapis został wprowadzony do statutu, a statut zarejestrowany w takim kształcie przez sąd rejestrowy, to akcjonariusze mają możliwość zgłoszenia wniosku o wybór rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami. Wniosek taki muszą złożyć akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/5 kapitału zakładowego. Taki odmienny sposób powołania rady nadzorczej może być zgłoszony, nawet wtedy, gdy statut przewiduje inny sposób powołania rady nadzorczej. Co więcej, takie uprawnienia akcjonariuszy nie można też wyłączyć poprzez zapisy w statucie.

Wtedy, wszystkie przywileje ze statutu związane z wyborem rady nadzorczej nie mają zastosowania, poza jednak taką sytuacją kiedy w skład rady nadzorczej wchodzi osoba powołana przez jakiś podmiot określony w odrębnej ustawie. Wtedy wszyscy pozostali członkowie rady, poza tym jednym, są wybierani oddzielnymi grupami.

Pewnie zapytacie co oznacza ta tajemnicza konstrukcja głosowania oddzielnymi grupami 🙂 To jednak temat na dłuższą dyskusję, więc powrócę do niego w najbliższym wpisie i postaram się jeszcze w tym tygodniu.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Waldemar maj 18, 2014 o 16:30

No to czekam na ciąg dalszy o głosowaniu.

Odpowiedz

Malgorzata wrzesień 24, 2018 o 22:15

Czy można wybrać członka rady nadzorczej który nie uczestniczy w walnym zgromadzeniu w dniu walnego zgromadzenia i powołuje się go do rady nadzorczej.

Odpowiedz

Malgorzata wrzesień 24, 2018 o 22:19

Czekam na odpowiedź b.dziekuje!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: