Gdzie przeczytać statut spółki akcyjnej ?

Monika Sawarska    10 lutego 2014    2 komentarze

Wiele osób pyta, gdzie można zapoznać się z postanowieniami statutu konkretnej spółki akcyjnej.

Statuty takie znajdują się w aktach rejestrowych spółki akcyjnej, a więc w tym sądzie w którym spółka jest zarejestrowana. Są one dostępne w czytelni sądu rejestrowego dla każdego, kto się o takie akta zwróci. Nie wymaga to złożenia żadnego pisemnego wniosku, czy też uzasadnienia wystąpienia o takie akta. Każda spółka akcyjna ma również obowiązek składać do sądu rejestrowego tekst uaktualniony statutu, najlepiej więc sprawdzić całość akt rejestrowych, tak aby dotrzeć do ostatniej wersji statutu, jeśli w międzyczasie uległ on zmianie.

Drugim źródłem dostępu do statutu spółki akcyjnej są najczęściej strony internetowe tychże spółek. W przypadku spółek notowanych na NewConnect zamieszczenia statutu na stronie internetowej spółki wymagają Dobre Praktyki  Spółek Notowanych na NewConnect.

W przypadku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych statuty te są również dostępne na stronie samej giełdy.

Pytanie jednak, co chcemy znaleźć w statucie…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil luty 10, 2014 o 16:36

No właśnie Pani Mecenas…. A co ciekawego, albo co pożytecznego możemy tam znaleźć? W statucie spółki akcyjnej?

Pozdrawiam Panią i dziękuję za fajnego bloga!
Kamil

Odpowiedz

Monika luty 10, 2014 o 17:03

Dziękuję Panie Kamilu 🙂
Ja miałam na myśli głównie to, że wiele osób ma nadzieję uzyskać ze statutu informacje o akcjonariuszach spółki. Tymczasem informacji takiej tam nie ma.
Najbardziej istotne z mojego punktu widzenia są informacje co do ograniczania w rozporządzaniu akcjami oraz zasady wyboru organów spółki. W tym zakresie niekiedy konstrukcje mogą być naprawdę bardzo ciekawe i mało przewidywalne. Proszę zaglądać na mojego bloga, bo będę pisać o takich różnych niecodziennych postanowieniach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: