Nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie żyć spowodowała wprowadzenie również zmian przez „tarczę antykryzysową” w zakresie uczestniczenia w posiedzeniach organów spółek oraz oddawania głosów.
Zarówno w przypadku zarządu, jak i rady nadzorczej wprowadzono możliwość:
- uczestniczenia w posiedzeniu organu również przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość;
- podejmowania uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość;
- podejmowania uchwał poprzez oddanie swojego głosu na piśmie za pośrednictwem innego członka zarządu.
W przypadku walnego zgromadzenia wprowadzono możliwość udziału w nim przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Udział w takim walnym zgromadzeniu obejmuje w szczególności:
1) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w walnym zgromadzeniu, w ramach której mogą one wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad walnego zgromadzenia, i
2) wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku walnego zgromadzenia.
O takim sposobie przeprowadzenia zgromadzenia decyduje zwołujący zgromadzenie. Przeprowadzenie walnego zgromadzenia w takim trybie nie byłoby natomiast możliwe, gdyby statut wyraźnie wyłączał taką możliwość. Warto zatem jeszcze spojrzeć do statutu.
Co istotne, aby skorzystać z takiej możliwości przeprowadzenia walnego zgromadzenia, rada nadzorcza spółki akcyjnej powinna niezwłocznie przygotować regulamin, który będzie szczegółowo określał zasady udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Niewątpliwie są to zmiany bardzo potrzebne. Tylko w tym tygodniu zmagałam się z kilkoma pytaniami w kwestiach związanych z odbyciem zwyczajnych walnych zgromadzeń spółek akcyjnych w sytuacji, gdy akcjonariusze nie mogą przyjechać obecnie do Polski. Taki sam problem dotyczy również członków zarządu, którzy na stałe mieszkają zagranicą a przyjeżdżają do Polski tylko co jakiś czas właśnie w celu podjęcia istotnych dla spółki decyzji, które w przypadku zarządu wieloosobowego podejmowane są w formie uchwały.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }