Akcja jako dokument

Monika Sawarska    12 lutego 2014    2 komentarze

W nawiązaniu do wpisu dotyczącego treści dokumentu akcji bardziej dociekliwi pytają, jak w praktyce „zrobić” te dokumenty akcji.

Tytułem wstępu, żeby nie było wątpliwości, to problem zarządu spółki akcyjnej.

Przepisy prawa nie wymagają, aby akcje zostały wydrukowane przez konkretne podmioty w postaci wytwórni papierów wartościowych, czy uprawnionych do tego drukarni. Nie wymagają również, aby miały szczególne zabezpieczenia. Co do zasady więc, akcje wydrukowane przez spółkę na zwykłej drukarce i zwykłym papierze, o ile zawierają elementy, o których wspominałam we wpisie dotyczącym treści dokumentu akcji, są ważne.

Ja bym jednak radziła skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców…a to z dwóch przyczyn.

Po pierwsze, zlecenie przygotowania dokumentu akcji wytwórni papierów wartościowych jest o tyle bezpieczne i uzasadnione, że dzięki temu akcje zostaną zaopatrzone w zabezpieczenia w postaci chociażby znaków wodnych, co w ten sposób niewątpliwie utrudni wprowadzenie do obrotu fałszywych akcji. Fałszywe akcje zaś, to nie tylko problem nabywców, ale chyba przede wszystkim samej spółki, dla której legitymowanie się fałszywymi akcjami może mieć poważne konsekwencje.

Po drugie, moim zdaniem wygląd akcji wpływa na wizerunek spółki i jej postrzeganie, zarówno klientów, jak i potencjalnych inwestorów. Kiedyś akcje były projektowane przez znanych artystów i były wręcz dziełami sztuki. Same w sobie zatem były papierami wartościowymi 🙂 Stronę do obejrzenia sobie takich dzieł poleciłam Wam we wpisie Jak wygląda akcja.  Żeby sprawdzić, czy nie mam racji, warto spojrzeć na weksle, które obecnie po prostu pisane są na zwykłej kartce papieru i zupełnie straciły swój urok…

Na marginesie warto wspomnieć, że akcjonariuszowi przysługuje roszczenie o wydanie dokumentu akcji, zatem może on zwrócić się do spółki o wydanie mu takiego dokumentu, w terminie miesiąca od zarejestrowania spółki. Zarząd spółki akcyjnej z kolei w terminie tygodnia od zgłoszenia takiego roszczenia, ma obowiązek dokument akcji przekazać akcjonariuszowi.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr marzec 14, 2014 o 00:26

Pani Moniko, kiedy doczekam się następnego wpisu?

Odpowiedz

Monika marzec 14, 2014 o 08:50

Dzień dobry Panie Piotrze,
ostatnio trochę dużo się dzieje i jestem w rozjazdach służbowych, ale dzisiaj wracam i będę nadrabiać zaległości !
Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: